HOME > Our Experience > CCA

CCA

2019 CCA Weekly Schedule Semester 1
No CCA TUESDAY FRIDAY Venue Teachers
UNIFORMED GROUPS
10 Boys' Brigade 8.30am - 12.30pm
(Saturday)
2.30pm - 6.00pm Parade Square Mr Koh Yong Kai (IC)
Mr Dominic Ow
Mr Ronald Wong
11 Girl Guides N.A. 2.00pm - 6.00pm Parade Square Ms Chng Jia Min (IC)
Ms Koo Yuan Hui
Ms Siti Raba'ah
Ms Angela Chua Li Xia
12 NCC N.A. 2.30pm - 5.30pm Parade Square Mr Lawrence Che (IC)
Mr Wong Chun Kiat
Mr Wee Ming Han
Mr Lai Hanqiang Joachim
13 NPCC N.A. 2.30pm - 5.30pm Parade Square Ms Ng Siew Ching (IC)
Mr Chew Kah Hou
Mr Lam Seng Tat
Mr Chiam Wende Daniel
14 Scouts N.A. 2.30pm - 6.00pm Parade Square Ms Wong Ruting (IC)
Ms Alvina Wong
Mr Kenneth Tay
Ms Melissa Tan
15 St John's Brigade N.A. 2.00pm - 6.00pm Parade Square Ms Norita (IC)
Ms Tan Kuay Yong

No CCA TUESDAY FRIDAY Venue Teachers
PHYSICAL SPORTS
1 Badminton 2.30pm - 4.30pm 1.30pm - 2.30pm
Recreational
School Hall Mrs Chan Lay Yean (IC)
Mr Mohd Izwan
Mr Muhd Arshad
Mdm Crystal Cheng
 2.30pm - 4.00pm
(School Team)
2 Basketball 2.30pm - 4.30pm 2.30pm - 4.30pm ISH/Outdoor/
Parade Square
Mr Chng Kim Tong (IC)
Mr Wong Eik Kiat
Mr Lim Sien Long
3 Football 'C' 2.30pm - 4.30pm 2.30pm - 4.30pm School Field Mr Mohd Hafidz (IC)
Mr Vasanthakumar
Mr Muhd Bazlee
Mr Shahul Hameed
Mr Matthew Loh
4 Football 'B' 4.30pm - 6.30pm 4.30pm - 6.30pm School Field
5 Football Girls 2.30pm - 4.30pm 2.30pm - 4.30pm School Field
6 Netball 3.00pm - 5.00pm 1.00pm - 3.00pm ISH/Outdoor/
Parade Square
Mdm Siti Rohani (IC)
Ms Nur Ain
Ms Radiah
Ms Gladys Zhang
Ms Nursheela
7 Sailing N.A. 3.00pm - 6.00pm MOE Sea
Sports Centre
Mr Nar Han Keong (IC)
Mr Adriel Chia
8 Sepak Takraw 2.30pm - 6.30pm 4.00pm - 6.00pm School Hall Mr Mohd Zailani (IC)
Ms Mardiana
Mr Rajendran
9 Tchoukball 2.30pm - 4.30pm 2.30pm - 5.30pm ISH/Outdoor/
Parade Square
Mr Lim Zi Qi (IC)
Mr You Fu Hui
Mdm Shafizah Wydiana

No CCA TUESDAY FRIDAY Venue Teachers
PERFORMING ARTS
16 Angklung & Kulintang Ensemble 3.00pm - 5.00pm
(Monday)
N.A. Music Room Mdm Musniffa (IC)
Ms Julinda Chan
Mdm A.Sri Devi
Ms Norazila
17 Chinese Orchestra 3.00pm - 5.00pm 1.30pm - 3.00pm Chinese Orchestra Room Mdm Loh Siew See (IC)
Ms Toh Puay Boon
Mr Heng Yuan Hao
Ms Lien Hao-Chi
18 Choir 3.00pm - 5.00pm 2.30pm - 4.30pm Tues: ALP Room Mrs Er Siao Fun
Ms Leok Shiau Lie
Mr Yeap Ping Lin
Fri: Music Room
19 Concert Band 3.00pm - 6.00pm 2.30pm - 4.30pm Band Room Mrs Samy (IC)
Ms Nur Khairin Aisyah
Ms Lau Kai Ting
Ms Ethel Chng
Ms Karmila
20 English Drama Club 2.30pm - 4.30pm 2.30pm - 4.30pm Classroom Ms Victoria Zhang (IC)
Ms Pasiah
Mrs Emilline Tan
Ms Kathleen Tan
21 Guzheng Ensemble 3.00pm - 6.00pm
(Thursday)
N.A. Chinese Orchestra Room Mdm Loh Siew See (IC)
Ms Toh Puay Boon
Mr Heng Yuan Hao
Ms Lien Hao-Chi
22 International Dance 3.00pm - 5.00pm 2.30pm - 4.30pm Dance Room Mdm Aditi (IC)
Ms Clarissa Ng
Mr Ng Aik Song
23 Malay Dance 2.30pm - 4.30pm N.A. Music Room Mdm Musniffa (IC)
Ms Julinda Chan
Mdm A.Sri Devi
Ms Norazila
24 Percussion Ensemble (Batucada) 3.00pm - 5.00pm 2.30pm - 4.30pm MPR 1&2 Mdm Usha (IC)
Mdm Siti Raihana
Mdm Meenakshi

No CCA TUESDAY FRIDAY Venue Teachers
CLUBS & SOCIETIES
25 Infocomm & PA Club 3.00pm - 6.00pm N.A. Computer Lab 1 & Lab 2 Mr Tan Chong Chay (IC)
Ms Sri Masayu
Ms Shafiqah
Mr Stanley Tan
Mr Sha Bin
Mr Radzif