School Name
School 25th Anniv
HOME > Learning Experiences > Student Development (CCA)

Student Development (CCA)

CCA Transfer Form 




UNIFORMED GROUPS


CCATraining ScheduleTime (hrs)VenueTeacher(s)-in-Charge
Natioanl Cadet Corps (NCC)FRI1430 - 1830School PremisesMr Wong Chun Kiat, Mr Wee Ming Han , Mr Joachim Lai , Mr Edwin Koh (AED)
National Police Cadet Corps  (NPCC)FRI1430 - 1830School PremisesMdm Ng Siew Ching, Mr Lam Seng Tat , Mr Justin Ho , Ms Ng Hui Juan
St John Brigade  (SJB)FRI1430 - 1830School PremisesMs Norita Samsi, Ms Tan Kuay Yong, Ms Gerlynn Yap
Girl Guides (GG)FRI1400 - 1800School PremisesMs Chng Jia Min, Ms Koo Yuan Hui, Ms Angela Chua
Boys' Brigade (BB)SAT0830 - 1230School Premises
Mr Koh Yong Kai, Mr Ronald Wong , Mr Dominic Ow
Scouts THU 1500-1830 Hong Kah Sec School  


SPORTS & GAMES

CCA

Training Schedule

Time (hrs)

Venue

Teacher(s)-in-Charge

Badminton

MON

1600-1800

Multi-Purpose Hall       

Mr Mohd Izwan, Mr Muhd Arshad, Mr Lam Siew Leng

WED

1600-1800

Indoor Sports Hall        

Basketball (Boys)

MON

1430-1600

Indoor Sports Hall

Mr David Chng, Ms Leong Yin Yin, Ms Lee Nyuk Lian

FRI

1245-1515

Indoor Sports Hall        

Football (Boys)

MON 

1600-1800

Field

Mr Almumin, Mr Vasanthakumar, Mr Matthew Loh

WED

1600-1800

Field

Netball (Girls)

MON

1600-1800

Indoor Sports Hall

Mdm Siti Rohani, Ms Josephine Han, Mdm Nur Haryani

THU

1600-1800

Netball Court

Sepak Takraw

WED

1600-1800

Multi-Purpose Hall

Mr Mohd Zailani, Ms Mardiana, Mr Mizi (AED)

THU

1600-1800

Multi-Purpose Hall

Sailing

THU

1430-1900

MOE Changi Coast AC

Mr Ken Nar, Mr Adriel Chia, Mr Lam Siew Leng

Tchoukball

MON

1600-1800

Netball Court

Mr Lim Zi Qi, Ms Cynthia Loh, Mr Romeo Huang

THU

1600-1800

Indoor Sports Hall



CLUBS

CCA Training Schedule Time (hrs) Venue Teacher(s)-in-Charge
AV Media Club WED 1600 - 1830
AVA Room / Club Room
Mr Stanley Tan, Mr Lim Sien Long, Mrs Christy Lee Geok Eng, Ms Toh Puay Boon
FRI 1330- 1530
Computer Room 1

PERFORMING & VISUAL ARTS

CCA
Training 
Schedule
Time (hrs)VenueTeacher(s)-in-Charge

Chinese Orchestra

MON

1600-1800    

Chinese Orchestra Room

Mdm Neo Lay Yen, Mr Heng Yuan Hao, Ms Gladys Zhang

THU

1600-1800

Chinese Orchestra Room/Band Room     

Mdm Neo Lay Yen, Mr Heng Yuan Hao, Ms Glagys Zhang

Choir

MON

1600-1800

Band Room                 

Ms Ho Ki Hui, Ms Leok Shiau Lie, Ms Cai Jun Jun

THU

1600-1800

Music Room

Ms Ho Ki Hui, Ms Leok Shiau Lie, Ms Cai Jun Jun

Chinese Dance

MON

1600-1800               

Dance Studio             

Mdm Wang Qingzhen, Ms Isabelle Leong, Ms Jennifer Yee (AED)

FRI

1330-1530

Multi-Purpose Hall/Dance Studio

Mdm Wang Qingzhen, Ms Isabelle Leong, Ms Jennifer Yee (AED)

Concert Band

WED

1600-1800

Band Room/CO Room

Ms Nur Khairin, Ms Ethel Chng, Ms Karmila Asari, Mdm Lucy Wu

THU

1600-1800

Band Room

Ms Nur Khairin, Ms Ethel Chng, Ms Karmila Asari, Mdm Lucy Wu

English Drama Club

MON

1600-1800

MPR/Classroom

Ms Victoria Zhang, Mr Fransa Baduge

THU

1600-1800

Dance Studio    

Ms Victoria Zhang, Mr Fransa Baduge

MCC-Angklung

MON

1600-1800

Music room

Mdm Nur Alinah, Mdm Musniffa, Ms Julinda Chan

MCC-Malay Dance

Hall (stage)

MCC-Angklung

WED

1600-1800

Music Room

MCC-Malay Dance

Dance Studio

International Dance

MON

1530-1800

Hong Kah Sec School

WED

1530-1800

Batucada

THU

1500-1800

Hong Kah Sec School